Премини към основното съдържание

Подходи за укрепване на устойчивостта на обществото като средство за защита от хибридни заплахи за сигурността

Подходи за укрепване на устойчивостта на обществото като средство за защита от хибридни заплахи за сигурността

1. Област на висшето образование: 3. „Социални, стопански и правни науки“

2. Професионално направление: 3.1. „Социология, антропология и науки за културата“

3. Докторска програма: „Социология на отбраната и сигурността“

4. Форма на обучение: Задочна форма (военнослужещ или цивилен служител или гражданин извън системата на МО, СППМО и БА)

5. Заявител: Институт по отбрана „Професор Цветан Лазаров”

6. Първично звено: отдел „Въоръжение и боеприпаси“

7. Приемащо структурно звено: дирекция „Развитие на въоръжението, техниката, тиловите имущества и материали”

8. Актуалност и дисертабилност на предлагания научен проблем:

Изграждането на способности за противодействие на хибридни заплахи е национален приоритет съгласно Стратегия за национална сигурност на Република България от 2018 г., и Програмата за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили на република България 2032. 

Целта на тази дисертация е да се формулират препоръки, стратегия и варианти за решения за повишаване на устойчивостта на обществото като средство за противодействие на хибридни заплахи. 

Разработката на дисертацията ще бъде във връзка с научни проекти, в които България участва по линия на Организацията за наука и технологии на НАТО (HFM ET-188 “Сигурност на операциите и податливост на влияние в информационната среда” и HFM ET-193 “Изграждане на умения за противодействие на дезинформация в киберсоциалното информационно пространство”). 

Има няколко фактора и условия, които правят темата за хибридните дейности в настоящи и бъдещи конфликти важна и актуална. На първо място, ние сме свидетели на нарастващо размиване на границата между конвенционални и хибридни дейности с широко използване на невоенни участници. В допълнение, хибридните дейности се изпълняват на границата между мира и войната, предотвратявайки прилагането на международните правила за регулиране на въоръжените конфликти. Освен това те са насочени към най-важните постижения, ценности и принципи на демократичното, отворено общество. 

Нещо повече, обикновено е трудно, а в някои случаи и невъзможно да се идентифицира и да се идентифицира „мозъкът“ на хибридната дейност. Следователно могат да бъдат открити само извършителите. Не на последно място, масовото използване на нови цифрови технологии и усъвършенствани техники за социално влияние е типично за хибридните дейности. Крайната цел на тези дейности, насочени към отвореното общество, културните ценности и демократичната идеология е създаване на нестабилност в обществото. Поради тази причина са необходими повече усилия за изграждане на устойчиви връзки между държавното управление, силите за сигурност и обществото, за да се създаде пълен набор от възможности за противодействие на хибридни дейности.